Categorii
Timp Liber

Concediul fără copii – DA SAU NU?

Sunt de părere că în viață trebuie să fie un echilibru în toate, de aceea și în materie de concedii și vacanțe, e musai ca și părinții să aibă un concediu doar al lor.

Să fim serioși, concediul cu cei mici, e relaxare pentru ei, nu și pentru părinți, de aceea din când în când ai nevoie de o gură de aer curat în relația de cuplu. Nu, o spun doar eu, dar și psihologii recomandă pentru binele cuplului, concedii în doi, fără cei mici

. Nu spun că cei mici să fie uitați, dar un concediu cu toată familia, și unul în doi ar fi ideal. Poate par fantasmagorii, și mulți o să ziceți că nu puteți să stați fără copii, dar cred că e foarte important și sănătos pentru cuplu, să petreceți timp în doi.

CE BENEFICII ARE CONCEDIUL ÎN DOI FĂRĂ COPII?

  • petreceți timp în doi. De cât timp nu ați mai stat de vorbă, nu ați mai savurat o cafea sau nu v-ați mai plimbat liniștiți? Nu sună a egoism, căci monotonia poate deveni cel mai mare dușman al unui cuplu.
  • relaxare totală– de cât timp nu ai mai lenevit în pat, sau nu te-ai mai trezit fără grija lucrurilor casnice, a pregătirii micului dejun, și tot așa?
  • consolidează relația de cuplu.
  • învăța copii să fie independenți. E foarte important să creștem copii independenți, iar aceste zile în care el petrece timp fără tine, și tu fără el, îl ajută să-și consolideze încrederea în el, și nu fie atât de atașat de tine.

Dacă aveți cu cine lăsa copii, chiar vă sfătuiesc să faceți acest lucru. Nu trebuie să plecați multe zile sau foarte departe, puteți pleca chiar și un week-end. Sincer, aceste ieșiri în doi, chiar vă consolidează relația, vă încarcă și pe voi cu energie, sunt o gură de aer proaspăt pentu voi, dar și pentru cuplu. Știu, vina te mai încearcă, e și normal, dar știind că cel mic e pe mâini bune, nu ai de ce să îți faci griji.

Să fim serioși, în străinătate, sunt copii care călătoresc de exemplu cu avionul singuri dintr-un stat în altul, doar pentru că părinții lor încurajează independența copiilor. Ar trebui să îi încurajăm și noi, așa cum putem, ca atunci când vor crește să fie adulți independenți, care își găsesc drumul în viață.

Am prins perioada când în copilărie, părinții mă trimiteau din iunie până în august la o mătușă de-a mea (nu aveam bunici), dar era ca o bunică. Era chiar ceva normal.

Știu că vara, erau foarte puțini copii în cartier, majoritatea erau plecați la bunici. Nu cred că ne-au făcut rău aceste separări de părinți, din contră zic eu că am crescut chiar frumos, și mult mai independentă. Independență care le cam lipsește copiilor din ziua de azi.

Eu am mai plecat cu soțul meu, dar am avut norocul ca Alex să stea cu bunicii care au foarte mare grijă de ei, așa că și pentru el a fost vacanță căci și-a petrecut câteva zile, la țară, la aer curat.

Categorii
Blog

Evanghelia dupa Pilat – Eric Emmanuel Schmitt

Salut, draga mea! Revin azi cu ultima carte citita, pe care am ales-o în primul rând prin prisma subiectului. Subiectele altfel mă atrag de aceea Evanghelia după Pilat a fost o alegere plăcută.

Evanghelia după Pilat de Eric Emmanuel Schmitt nu este o carte religioasă, ci mai degrabă o carte care relatează povestea lui Iisus dintr-o altă perspectivă.

Prima parte a cărții este dedicată frământărilor și vieții lui Iisus, în carte este Jesua, nu Iisus. Acesta nu știe dacă El este sau nu Fiul lui Dumnezeu, are îndoieli, temeri, ca orice om, în schimb are foarte multă iubire pentru cei din jurul Său.

Mi-a plăcut perspectiva autorului de a prezenta un Iisus uman, apropiat de oameni, cu griji, nedumeriri ale oamenilor de rând. Totodată autorul restaurează rolul lui Iuda.

Știm că Biblia îl arată ca pe o piază rea, dar Iuda în aceasta variantă a lui Schimtt este de fapt cel mai bun prieten al lui Iisus, și împreună cu el, stabilește să meargă să îl trădeze pe acesta. Trădarea este stabilită de comun acord, Iuda fiind în același timp deznădăjduit de ceea ce avea să facă.

A doua parte este povestită de Pilat într-o manieră realistă, asemenea unui detectiv. La început el nu vede nicio vină în Jesua, dar forțat de împrejurări, poruncește să fie răstignit. O dată cu dispariția trupului lui Jesua începe o adevărată anchetă criminalistică pentru a descoperi unde este trupul lui Iisus. Desigur, Pilat nu crede nimic din ceea ce oamenii încep să povestească despre învierea lui Jesua, și pornește pe diferite piste pentru a afla adevărul.

Dacă Pilat descoperă sau nu trupul lui Iisus, dacă într-un final începe să creadă în învierea lui Iisus, vă las să descoperiți citind cartea.

Mie chiar mi-a plăcut cartea, pentru că v-am spus, nu e o carte religioasă, ci mai degrabă o manieră prin care creștinătatea arată total diferit decât ceea ce citim în Biblie, și auzim la preoți.

FRAGMENT DIN ROMAN:

— Iesua nu mai e in mormant!

Evreii mei ramasesera stana de piatra, incat ai fi putut crede, dupa incremenirea lor, ca nu au inteles. Tanarul repeta cu bucurie vestea, uimit ca nimeni nu reactiona. Fara sa-l asculte, discipolii ma priveau cu coada ochiului, incercand sa-l faca pe tanar sa priceapa ca ma aflam acolo.

Tanarul s-a intors spre mine si, fara sa se piarda o clipa cu firea, mi-a zambit.

— Buna ziua, Pontius Pilat. Eu sunt Ioanan, fiul lui Zevedeu. Am venit sa le spun ceea ce tot Ierusalimul stie de acum: Iesua s-a sculat din mormant!

Ioanan avea siguranta insolenta a tinerilor care fac parte dintr-o familie de vaza. Cum nu suport sa mi se adreseze cuvantul, fara sa fi vorbit eu mai intai, nu i-am raspuns si am facut semn escortei mele sa se adune.

M-am adresat cu dispret discipolilor.

— Nu va arestez. Mergeti pe la casele voastre. Si sa nu mai puneti piciorul in Ierusalim.

Cartea o găsiți pe site-ul Libris, la prețul aproximativ de 25 lei. La cumpărături de peste 30 de lei, transportul este gratuit.

Categorii
Timp Liber

Ce ne spunem când nu ne vorbim – Chris Simion

Ce ne spunem când nu ne vorbim este o carte tulburătoare, despre moarte și viață, despre dragoste și luptă, despre dezamăgire și lupta.

Recunosc că mă așteptam la altceva atunci când am comandat cartea. Mă așteptam la o poveste de dragoste cu doi protagoniști care nu încetează să se iubească, indiferent de problemele care apar.

Este mai degrabă o poveste spusă ca o poezie, cu multe figuri de stil, cu multe metafore, iar dacă sunteți fanii acestui gen clar o să vă placă. Eu nu m-am regăsit în poezie, aș fi vrut dialoguri simple, cum și-ar vorbi doi îndrăgostiți, fără cuvinte mari.

Dialogurile sunt neverosimile, adică doi îndrăgostiți în viața reală, oricât ar fi de citiți și cizelați, nu vor vorbi așa niciodată. Poate autoarea a folosit acest limbaj pentru a sublinia lupta ei interioară cu moartea, cu neputința de a renunța la ceea ce iubești mai mult.

Este o carte filozofică, fără acțiune, plină de emoție, descrise într-un mod inedit.

Chris Simion este o autoare consacrată, recunosc că e prima carte pe care o citesc, dar nu știu de ce nu a fost pe gustul meu, asta nu înseamnă că vouă nu o să vă placă.

DESCRIEREA OFICIALĂ

,, Un diagnostic fatal o determina sa o ia la fuga si sa se ascunda. Fara nicio explicatie. Isi abandoneaza iubitul, parintii, prietenii… tot. Pleaca din tara ca sa-si traiasca sfarsitul intr-o singuratate deplina, scriind mail-uri pe care nu le trimite niciodata. Dupa doi ani, isi reface analizele. Verdictul medical are efect de dinamita. Anuleaza toate asteptarile. E sanatoasa tun, fara urma de neoplasm, prin urmare, in viata.

Dupa doi ani in care a dansat tango cu moartea, revine in povestea din care evadase, dar nu se mai identifica profund cu nimic. Acvariul cu lumea ei de demult, cu pesti-emotii, cu scoici-amintiri, cu ganduri-nisipuri, cu plante-vise, mediul ei vital de mai inainte, se dovedeste a fi acum ceva banal, deloc esential, foarte simplu de inlocuit. Singurul lucru cu care ramane dupa aceasta jupuire e sinele.

Daca primul diagnostic a fost gresit sau daca si-a inventat povestea doar ca sa fuga de realitatea in care era… nu mai conteaza atata timp cat, insotind-o pas cu pas pe drumul ei, ne-am facut tandari ca sa ne recompunem, am mintit ca sa descoperim adevarul, am urat ca sa aflam iubirea adevarata, ne-am pierdut definitiv ca sa il regasim pe Dumnezeu pentru totdeauna. ,,

Categorii
Timp Liber

Top 5 probleme ale adolescentului de astazi

Adolescenta ramane o perioada extrem de grea din viata unei persoane pentru ca aduce cu sine numeroase probleme care ii dau viata peste cap in scurt timp.

Din nefericire, situatiile dificile, care apar in viata adolescentului, au un impact devastator pentru acesta daca nu este ajutat de parinti sau de cei din jur cu sfaturi. Povetele lor reusesc sa-l determine pe tanar sa faca fata cu succes sau sa-l indrume acolo unde are cea mai mare nevoie.

Desi in ziua de astazi, tinerii se bucura de numeroase avantaje, la care se adauga accesul la educatie, conditii de trai superioare si folosirea unei tehnologii la care parintii lor poate doar visau, din pacate, ei se confrunta cu tot felul de probleme, uneori chiar mai grave decat ale generatiilor anterioare.

Iata 5 dintre problemele unui tanar:

  1. Viciile incep sa-i afecteze viata in ciuda tuturor sfaturilor date de educatori, parinti si cunoscuti. Anturajul il expune la consumul de droguri, alcool sau tutun si nu reuseste sa reziste tentatiei. In jurul vartei de 14 ani multi dintre tineri incep sa fumeze pentru prima data in viata din curiozitate sau sub presiunea celorlalti din jur. Pentru a preintampina o astfel de problema, adultii ar trebui sa-l faca sa inteleaga de mic urmarile unor astfel de actiuni periculoase.
  2. Imaginea sa conteaza foarte mult, dar uita sa aiba grija de igiena personala. Datoria parintilor este sa le arate de mici ce inseamna igiena si cum sa o pastreze, sa-i faca sa inteleaga rolul hainelor in societate si faptul ca un aspect ingrijit poate conta foarte mult.In acest sens, vezi produse pentru tineri pe Converse Romania, care sigur il vor motiva sa isi pastreze o imagine impecabila.
  3. Adolescentii au stari de iritabilitate si nervozitate, uneori chiar de depresie, isi neglijeaza aspectul fizic, au performante scolare uneori foarte scazute si o indiferenta totala fata de sfaturile parintilor. In ziua de astazi, adultii nu mai sunt deloc preocupati sa asculte problemele tinerilor care se simt neglijati, criticati si certati, astfel incat multi dintre ei vor avea nevoie sa vorbeasca cu unpsiholog pentru a intelege ce li se intampla;
  4. Curiozitatea cea mai mare a adolescentului este o problema care altadata era tabu in societate: sexul. Desi astazi se poate observa o atitudine mai degajata in aceasta privinta, totusi exista foarte multi tineri care nu stiu ce inseamna sarcina nedorita sau boli cu transmitere sexuala. Parintilor nu ar trebui sa le fie teama sau rusine sa deschida un astfel de subiect in fata copiilor pentru ca doar aflati in cunostinta de cauza tinerii vor invata sa se bucure de experienta;
  5. Progresul tehnologiei il pune pe adolescent in fata folosirii unor dispozitive de ultima generatie, astfel biroul sau este dotat cu laptop, imprimanta, cu diferite console de joc, iar buzunarul adaposteste cel mai bun prieten, smartphone-ul cu casti.

Bineinteles ca toata lumea este de parere ca nu se poate renunta la tehnologie, doar ca adolescentul nu poate sa-si puna o limita, asa ca este ancorat in lumea virtuala non-stop.

In concluzie, adolescenta vine cu o multime de probleme care pot deveni foarte grave daca parintii nu se implica in explicarea si rezolvarea lor.

Categorii
Timp Liber

Există viață după divorț? Bineînțeles!

Ești divorțată? Felicitări, atunci! De ce? Pentru că ești printre puținele femei din România care au curajul să spună NU unei vieți nefericite în doi. Sunt multe femei care stau căsătorite de dragul părinților, al socrilor, al copiilor, a societății și ele sunt total nefericite.

Le lipsește poate curajul, uneori poate depind financiar de bărbat, însă mi se pare inadmisibil să stai într-o relație în care a murit de foarte mult timp dragostea.

Nu este ușor să treci printr-un divorț, nu este nici mai ușor după. Nimeni nu te pregătește pentru viața de după DIVORȚ. Și da, există viață după divorț.

Eu am trecut printr-un divorț, și chiar dacă perioada de după a fost destul de grea, nu regret nicio secundă decizia luată. Dacă nu aș fi divorțat, poate nu aș fi devenit femeia care sunt azi. M-aș fi plafonat într-o relație în care nu mă simțeam fericită și care mai devreme sau mai târziu ar fi ajuns în același punct, pentru că dacă un lucru am învățat din divorțul meu e că OAMENII NU SE SCHIMBĂ decât dacă vor ei, și vor face tot ce știu ei.

IMEDIAT DUPĂ CE AM DIVORȚAT AM AUZIT 2 REPLICI CARE M-AU FRAPAT:

  • În discuția cu o persoană, aceasta a dat exemplu de un bărbat necăsătorit, pe care mama lui l-ar fi însurat chiar și cu una divorțată și cu copil. Ca și cum, femeile divorțate ar fi undeva la limita de jos a societății.
  • Nu vreau ca fata mea să ajungă ca tine…Adică divorțată și cu un copil mic.

Te dor astfel de remarci, dar în timp am învățat să nu mai bag în seamă toți imbecilii. Draga mea, e normal să greșești, e normal să ai relații și să te desparți, doar că în anul 2018, în România mai există și oameni care văd o femeie divorțată ca o ciumă, ca ceva rău.

Cei care gândesc așa, sunt rugați să își facă un mic transplant de creier. Ei, bine, tocmai pentru că trăim într-o societate modernă, nimeni nu ar trebui să sufere, să stea într-o relație nefericită, doar că vecina de la 3, se uită cu ochi chiorâș la tine doar pentru că ai divorțat.

LA CE SĂ TE AȘTEPȚI DUPĂ DIVORȚ?

  • unii prieteni o să te ocolească, pe principiul că în lumea lor perfectă, nu dai bine în decorul lor. Stai liniștită, un prieten te acceptă fix așa cum ești. Problema e la ei, nu la tine.
  • rudele, vecinii, și unii așa ziși prieteni o să te bârfească pe la spate. Așa că te poți aștepta la tot felul de răutăți
  • o să fii compătimită: Vai, ce rău îmi pare!  Nu știu pentru ce le-ar părea rău.
  • va trebui să te descurci singură cu toate: gătit, cumpărături, curățenie, mers cu mașina la mecanic (asta dacă înainte primeai ajutor), dacă nu va fi la fel ca înainte.
  • depresie-e normal să treci printr-o perioadă depresivă. E ok să plângi, să te simți nesigură, singură, nefericită, să îți treacă mii de gânduri negre. E normal să plângi, să nu uităm că divorțul ca și durere e al doilea după moartea unui om. Această perioadă va trece, ca orice rană care are nevoie de timp pentru a face coajă și a se vindeca. Dacă ți se pare că nu poți trece, nu ezita să ceri ajutorul unei prietene, și de ce nu, a unui psiholog.
  • dacă ai un copil, o să fie mai dificilă adaptarea pentru acesta, însă este important ca cel mic să aibă legături cu tatăl său, indiferent de ce discuții sunt între tine și el. Copilul nu ar trebui să fie martor certurilor voastre, și nici să nu îl vorbiți de rău pe tatăl său, astfel va crește cu o imagine de sine scăzută, și se poate învinovăți pentru separarea voastră.
  • unii bărbați vor încerca să profite de tine, doar pentru că ești singură și pari vulnerabilă. Nu te arunca într-o relație imediat după divorț, încearcă să te refaci sufletește, să îți pui ordine în gânduri, să devii o femeie puternică. O să apară și acel bărbat care va șterge tot ce a fost rău, și te va face să zâmbești.

EXISTĂ VIAȚĂ DUPĂ DIVORȚ?

EXISTĂ viață după divorț, ba chiar una și mai frumoasă, în care înveți să te redescoperi, să trăiești cu adevărat. Dacă crezi că o să îmbătrânești singură, te înșeli, pentru oricine există o jumătate, important este să nu disperi, să nu te închizi în casă, să încerci să ieși cu prietenii, să îți găsești un hobby, să îți valorifici fiecare secundă din viață.

Iar fericirea nu vine doar la pachet doar cu un bărbat, căci dacă nu te simți bine tu cu tine, te poți simți nefericită și într-o relație. Așa că toate la timpul lor, bucură-te de tine, și va apărea și El fix la momentul potrivit.

Divorțul vine la pachet și cu o doză de libertate, așa că poți face lucrurile pe care ți le doreai de mult timp, dar mereu a intervenit ceva și nu le-ai făcut : poți să călătorești mai mult, să citești, să mergi la sală, să mergi la un curs de dans, și lista poate continua. Fericirea vine din lucrurile mărunte și din interiorul tău, iar lucruri bune se întâmplă celor care gândesc pozitiv.

Divorțul nu este o tragedie, privind înapoi, pot spune că e cea mai bună decizie din viața mea, și dacă m-aș întoarce în timp la fel aș face.

Categorii
Timp Liber

Vremea în Thailanda în Decembrie

Clima din Thailanda în decembrie este perfectă, cu temperaturi plăcute pe tot parcursul zilei și fără aproape nici o ploaie în mare parte a țării, de fapt, este luna în care începe sezonul de vârf. Este una dintre cele mai bune luni pentru a cunoaște țara, deoarece va fi însoțită de o climă ideală și vă puteți bucura, de asemenea, de decorațiuni în spiritul Crăciunului pe străzi.

Vacanță în Thailanda în decembrie

Vremea în luna decembrie în Thailanda este, de obicei, foarte bună, deoarece în majoritatea regiunilor țării coincide cu sezonul uscat, în care temperaturile sunt mai plăcute, iar musonii și ploile torențiale sunt foarte rare.

  • Sezonul uscat – Phuket, Koh Samui, Krabi, Koh Lanta, Koh Tao, Pattaya, Chiang Mai, Chiang Rai, Koh Phangan, Koh Phi Phi.
  • Sezonul călduros – Bangkok.
  • Sezonul ploios – Nici un oraș din Thailanda nu va fi în sezonul ploios în luna decembrie.

Zone cu vreme bună în Thailanda în luna decembrie

Clima tropicală va fi prezentă în cursul lunii decembrie în orice zonă a țării și veți putea să vă bucurați de peisajele paradisiace pe care vi le oferă și cultura thailandeză, fără să vă faceți prea multe griji în legătură cu ploile.

Orice loc alegeți pentru a vizita în luna decembrie în Thailanda va fi o bună opțiune, dar fără îndoială, unele dintre cele mai bune locuri de vizitat în decembrie sunt: Phuket, Bangkok, Koh Samui, Krabi, Koh Tao sau Chiang Mai, printre altele.

  • Phuket
  • Krabi
  • Koh Tao
  • Koh Samui
  • Chiang Mai

Zonele de evitat în luna decembrie

În luna decembrie nu va trebui să vă faceți griji cu privire la vremea din orice parte a țării, deoarece în orice loc veți găsi un climat perfect, cu temperaturi ridicate și cer senin.

Numai în zona centrală a țării – Bangkok și Pattaya – veți găsi temperaturi maxime, poate puțin înalte, dar în niciun caz nu va fi o problemă și veți putea să vă bucurați din plin de vacanță

Categorii
Timp Liber

Moş Nicolae, să ne găseşti mici mereu

Nerăbdarea, frământarea, insomnia, încercarea de a mai sta treaz deşi a trecut demult ora de somn, bucuria, emoția, le ştiţi? Sunt sentimente magice şi bune pe care ni le dorim la nesfârşit! Le descoperim încă de mici copii şi încercăm să le păstrăm vii mereu. Le regăsim în perioada sărbătorilor, an de an, iar certitudinea aceasta nu ştirbeşte deloc din farmecul surprizei.

De la 7 dimineața, frichi, frichi în dreapta mea, Sofia, frichi, frichi în stânga mea, Radu. Dreapta murea de nerăbdare, stânga din obişnuință. La 7:30 am zis să fac o bucurie dreptei şi să o îndemn prin zâmbet să părăsească patul. Stânga se liniştise şi tiptil am luat-o şi eu pe urmele dreptei.

Am găsit-o în fața ghetelor pline, privind, dar nu se atinsese de nimic de un minut. De ce?

„Vreau să vedeți toți cât de pline sunt!”, mi-a explicat ea.

Am înțeles-o! Aşeptarea luase sfârşit, magia se pierdea cu fiecare pas făcut spre ghete. De acum sentimentul acesta va fi abia la anu’. Pare mult.

La masă, după ce scotocise tot, se bucurase, ne spusese cum sperase să-l audă, să vadă lumina aprinsă în hol, vine întrebarea:

–  Mami, dar Moşul chiar există?

Oh, începem deja!!

– Da, în fiecare dintre noi!

– Cum poate pune el totul în ghete la toți? De unde le cumpără?

– Are ajutoare la toate magazinele din lume!

– Wow!! Aş vrea şi eu să fiu ajutorul lui!

– Toți suntem la un moment dat!

– Deci o să-l văd??

– Da, în inima ta l-ai văzut deja!

A rămas pe gânduri. Valul de întrebări s-a oprit momentan. Ştiu că vine o vreme când magia aceasta va fi mai puțin magică, însă mi-aş dori să creadă pentru ea că o poate învia ori de câte ori doreşte în inima ei, oferind şi primind!

La grădiniță am auzit-o spunând:

– A venit Moşul cu mai mult decât speram şi doream!

Toate spuse pe un ton de om mare care a văzut multee. Cu adevărat însă, Moşul acesta a lăsat puțin din toate.

Pentru mine el lasă, de ani întregi, praf magic să trecem prin viață mai uşor, să ne bucurăm unii de alții, să ne facem zilele frumoase chiar şi când nu prea sunt. Nu numai mie! Tuturor! E magie sau e o percepție optimistă pe care vă îndemn să vi-o însuşiți.

Moşule, ce te rog eu sper că e simplu, să ne găseşti în fiecare an pe cât de mici e nevoie ca să credem în magia asta vindecătoare!

V-a pus şi vouă praf magic?

Categorii
Timp Liber

Caramel, un pisoi curajos de Holly Webb – prima lectură pentru copilul tău

Bună, draga mea! Azi, vorbim de copilărie și cărți, căci ce ar fi copilăria dacă nu ar fi presarată de povești frumoase și multă imaginație. O astfel de poveste este și Caramel, un pisoi curajos, recomandată copiilor, dar aș îndrăzni să spun și copiilor de toate vârstele.

Cartea face parte din seria  PRIMA MEA LECTURA. Aceasta colectie este dedicata tinerilor cititori pasionati de lectura.

Băiețelul meu are 8 ani și vreo 5 luni. Din toamnă, va fi în clasa a 2-a. Aș minți să spun că e pasionat de lectură. Dar!!Dar, are o mamă pasionată de citit, și încet, încet sper să prindă și el drag de acest lucru.

Povestea lui Caramel e accesibilă copiilor pentru că animăluțele atrag mereu. Acesta a fost și motivul pentru care i-am ales cartea lui Alex, știam că iubește animalele și îl va încânta să citească despre un pisoi curajos.

Am fost surprinsă ca Alex, băiețelul meu să mă întrebe: Mami, azi nu citim din carte? Da, avem program de citit în fiecare zi, și sunt mulțumită că petrece timpul și altfel.

Textul este ilustrat cu litere mai mari, special pentru copii, iar din punctul meu de vedere, textul e ușor și accesibil, fără cuvinte complicate. De fiecare dată când citim câteva pagini, îl pun pe Alex să îmi spună ce a înțeles, și am văzut că înțelege textul, deci cartea într-adevăr e accesibilă pentru primii pași în ai lecturii.

POVESTEA PE SCURT:

Caramel, este un pisoi găsit pe stradă de Helena și verișoara ei mai mare Lucy care lucrează la o clinică veterinară. El este accidentat, are piciorul rupt, dar întâlnește oameni inimoși care au grijă de el.

Helena prinde drag de simpaticul motănel, care se recuperează la clinica veterinară. Împreună cu Lucy au pus afișe în tot orașul, în speranța că cineva va veni să îl ia acasă, însă nimeni nu vine.

Helena ar dori să îl ia acasă, dar știe că mama ei nu ar fi de acord. În cele din urmă, mama ei acceptă și Helena îl ia acasă pe Caramel. Povestea este emoționantă și plină de iubire căci suntem martorii prieteniei dintre Helena și Caramel. Neîincrezător și afectat de accident, Caramel încă nu ar eîncredere în oameni.

Dacă va fi curajos sau nu, vă invit să descoperiți cartea. O puteți comanda pe site-ul Libris, la prețul recomandat de 16lei.

Autoarea cărții, Holly Webb trăiește în Berkshire, împreună cu soțul și cei trei copii ai săi.Pisicile ei fac mereu gălăgie, atunci când scriitoarea își scrie poveștile la calculator.

Categorii
Timp Liber

Vrei sa-ti deschizi o ferma de vaci? Cum obtii succesul din activitatea ta

Foarte multi intreprinzatori in domeniul agricol incearca sa gaseasca tot felul de modalitati optime de a face fermele mult mai profitabile.

Aceasta afacere a intalnit insa numeroase piedici in ultima vreme din cauza pretului mult prea scazut al laptelui, astfel incat unii afaceristi din aceasta ramura a agriculturii au renuntat la ea. Succesul unei ferme de vaci consta in cum reusesti sa eficientizezi munca, cum valorifici produsele pe care le obtii, dar si cum iti planifici viitorul ei.

De exemplu, te-ai putea gandi sa renunti la a vinde laptele vacilor, care nu-ti aduce niciun profit, si sa ridici o fabricuta unde sa realizezi diferite alte produse pe baza de lapte. Intr-adevar, vei fi nevoit sa faci cateva investitii in plus, sa cumperi noi utilaje si diferite dispozitive, dar profitul nu va intarzia sa apara. Daca iti doresti sa gasesti echipamente de calitate, afla toate informatiile de aici si obtine succesul in activitatea ta.

Iata cateva sfaturi utile pentru un intreprinzator de succes!

Un fermier inteligent trebuie sa aiba in vedere diferite lucruri pentru a obtine profitul, sa investeasca ceva bani si chiar sa incerce orice solutie pentru ca produsele sale sa ajunga la standardele cele mai inalte.

  1. Ai nevoie de animale de rasa pentru ca productia de lapte sa fie cat mai mare. Daca te multumesti cu vaci autohtone, atunci profitul nu va fi prea mare sau chiar vei inregistra pierderi. Mergi la targurile specifice si cauta niste animale care sa merite investitia, sa aiba un temperament bun, sa nu necesite o ingrijire prea mare, sa dea o cantitate mare de lapte;
  2. In afara de animale trebuie sa pui la punct si infra Gandeste-te sa ridici cateva grajduri si camere de muls, sa asiguri angajatilor un loc de cazare si sa ai la indemana toate utilajele de care ai nevoie pentru ca activitatea sa se desfasoare optim: mulgatoarele, tractoarele, tancurile, remorcile etc. In cazul in care cauti incarcatoare frontale de vanzare da o raita in mediul online unde vei gasi calitate superioara si preturi avantajoase;
  3. In apropiere de ferma trebuie sa existe o pasune suficient de mare pentru a le asigura hrana, asa ca trebuie sa te asiguri inainte de a demara afacerea ca poti obtine accesul la ea. Daca este prea departe, atunci vei avea nevoie de cai de acces pentru animale in asa fel incat sa nu deranjezi comunitatea sau accesul pe drumurile publice. Nu uita sa ridici si un depozit de furaje, atat de necesar pentru a depozita hrana animalelor pentru sezonul rece;
  4. Obtine un certificat pentru produsele bio si in acest mod poti vinde laptele sau produsele derivate din acesta la un pret mult mai mare decat cele clasice. Profitul pe care il obtii astfel este mare si succesul nu va intarzia sa apara;
  5. Nu ar fi deloc rau sa ai cateva cunostinte in domeniu sau sa te inscrii la niste cursuri de specialitate pentru a sti exact ceea ce trebuie sa faci. Obtine si fonduri europene si mareste-ti sansele de a obtine succesul de pe urma activitatii tale;
  6. Intotdeauna trebuie sa colaborezi cu un medic si un tehnician veterinar, care vor avea grija de sanatatea animalelor tale, cu un contabil pentru a tine evidenta si cu alti fermieri din jur care sa te ajute in cazul in care ai nevoie de ceva sau intampini unele probleme si vei avea nevoie de o experienta mai mare;
  7. Tine cont si de numarul de clienti pe care i-ai putea avea in cazul in care alegi sa-ti deschizi aceasta afacere. Inainte de toate fa un prospect si asigura-te ca ai cui sa vinzi, altfel alege un alt tip de afacere pentru ca investitia ta va fi sortita esecului din start.

In concluzie, o ferma de vaci de succes poate exista doar cu multa munca, cu rase superioare de animale, cu rabdare si cu informatii cat mai vaste despre domeniul in care ai ales sa profesezi.

Categorii
Timp Liber

Afaris, Umbre pe Aora – Tudor George Ciubotaru

Când am primit invitația de a intra în lumea #afaris recunosc că nu știam la ce să mă aștept. Prima carte a autorului Tudor George Ciubotaru, Afaris, Umbre pe Aora este primul meu S.F citit, scris de un autor român.

Povestea are loc pe planeta Aora, undeva în viitor, unde civilizația de aorieni, condusă de Saraf, se remarcă prin puteri psihice deosebite îmbinate cu o forță fizică ieșită din comun.

Aora este un mic paradis, unde nu există ură, sau crime, iar membrii societății se folosesc de energie atât pentru a comunica telepatic, dar și pentru crea cu puterea minții diverse lucruri. Cumva puterile psihice ale aorienilor m-au dus cu gândul la filmul Avatar, unde pe acea planetă Pandora, exista o energie ce îi ajuta pe locuitorii ei.

Cam așa se întâmplă și în Aora, energia este pretutindeni și cu puterea minții, universul tău pare nelimitat. Puțurile energetice care se găsesc peste tot în Aora îi ajută pe locuitorii ei să se încarce cu energie.

În Aora, trăiesc și nimfe, păsări-uriașe de zece ori mai mari decât un Aorian, cu 4 membre, 2 perechi de aripi, iar corpul acoperit de pene, care conviețuiesc în liniște alături de Aorieni.

Aorieni se remarcă prin fizicul lor: părul alb, ochii albastru intens, ei puteau schimba mediul înconjurător (de exemplu pot crea flori, copaci cu ajutorul minții), puteau comunica telepatic cu orice ființă, puteau alerga mult mai repede decât orice animal, abilitățile lor fiind îngrădite doar de imaginație sau lipsa de antrenament.

În centrul poveștii este Afaris, fiul cel mic al lui Saraf, puțin rebel și imatur, dar care ghidat de tatăl său, reușeste să capete abilități ieșite din comun. Prietenii săi, Ulmaf și Debiana îi sunt alături în toate aventurile.

Liniștea orașului Saraf-Menom, în care trăiește Saraf și Afaris este tulburată de găsirea trupului unei nimfe care pare a fi omorâtă de altcineva. Cum crimele sunt interzise pe Aora, se naște întrebarea cine a făcut acest lucru.

În apropierea locului în care a fost găsită nimfa, este descoperit un puț energetic cu o energie malefică, ce pare să începe să perturbe liniștea de pe Aora. Nimeni nu știe de unde vine acest puț, însă viziunile macabre ale lui Saraf, precum și găsirea nimfei moarte, îi pun în gardă pe locuitorii din Saraf.

Astfel, Saraf, liderul lor începe să își antreneze fiul, dar și locuitorii orașului, pentru ca aceștia să fie pregătiți în eventualitatea unui război. Afaris se remarcă dintre toți aorienii, deoarece într-un timp scurt, capătă puteri deosebite: poate crea cu puterea minții obiecte, păsări, ba chiar se poate dubla, îți crează scuturi mentale în jurul corpului.

Războiul pare iminent, mai ales că fiul lui Saraf, Lint pare afectat de acel puț energetic, însă inamicul pare undeva ascuns în umbre. La început, nimfele nu sunt alături de Aorieni, însă înțeleg că doar împreună pot lupta cu forța malefică ce îi amenință.

Nu vă spun finalul, vă las să descoperiți povestea fantastică pe care autorul ne-o propune, vă spun doar atât că nimic nu e ceea ce pare. Recunosc că mi-a plăcut și aștept cu interes și celelalte volume. De fiecare dată când citesc o carte, îmi imaginez cum ar fi ca povestea să fie ecranizată, și cred că Afaris ar putea deveni un film S.F de excepție.

Mi-a plăcut ideea autorului legată de energie și că însăși planeta Aora e o energie vie, căci am mai citit cărți pe această temă și chiar cred că în noi e energie, doar că nu știm încă să o folosim. Chiar mi-ar plăcea să pot și eu comunica telepatic așa cum o fac Aorienii, să trăiesc într-o societate în care nu există crime sau ură, și mai ales să învăț să îmi folosesc energia și mintea pentru a fi în concordanță cu natura și tot ceea ce e bun în univers.

Cred că autorul chiar a surprins o poveste ce va captiva imaginația și interesul multor cititori, și ne va face să visăm cu ochii deschiși la Aora, planeta pe care cu ajutorul minții și a energiei poți fi ceea ce îți dorești.

Afaris, umbre pe Aora este o carte ușor de citit, care te ține în suspans, fără să bănuiești câtuși de puțin ce va urma.

Lansarea cărții va fi:

-In Bucuresti pe 7 iunie, ora 18:30 la libraria Humanitas Kretzulescu.

-In Brasov pe 30 mai, ora 17:30 la libraria St.O.Iosif Libris.

Despre autorul cărții, Tudor George Ciubotaru vă spun că este un scriitor tânăr, absolvent al Universității Titu Maiorescu din București. Este pasionat de cărți S.F încă din copilărie, dar și de scris. Prima carte a scris-o pe când avea 16 ani. Afaris, umbre pe Aora este prima sa carte publicată, dintr-o serie de 10 cărți, așa că povestea lui Afaris, va urma.